Wszystko rozpoczęło się wiosną 2005 r. To właśnie wtedy powstały zręby powieści o Leszku i Ali (bohaterowie nie mieli wówczas przezwisk), które stały się zaczątkiem serii książek „Szkolny detektyw”. Trzy pierwsze (i jak się później okazało jedyne) części tej serii zostały wydane odpowiednio: 25 sierpnia, 18 października i 6 grudnia 2005, a ich okładki wyglądały następująco (wydawca – MyBook):

Rok później przygodami Leszka i Ali zainteresował się Bohdan Butenko. Stwierdziwszy: „to są świetne teksty do zilustrowania przeze mnie”, zaproponował znalezienie wydawcy, który podjąłby się edycji „Szkolnego detektywa” z jego ilustracjami. Latem 2006 doszło do podpisania odpowiednich umów i rozpoczęły się prace redakcyjne. W ramach tychże prac ustalono, że słowo „szkolny” nie zawsze dobrze kojarzy się młodszym czytelnikom, dzięki czemu bohaterowie otrzymali ksywki – Mors i Pinky – a seria nowy tytuł: „Mors, Pinky i…” (podtytuły pozostawiono w niezmienionym brzmieniu).

Wszystkie trzy książki ukazały się w roku 2007 (premiery – 22 stycznia, 16 kwietnia oraz 22 czerwca) nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Na czwartą część przygód Morsa i Pinky trzeba było czekać aż do 26 września 2008 r. To właśnie wtedy wydaniem książek o młodych detektywach zajęła się oficyna Prószyński, która po sukcesie rynkowym „…archiwum pułkownika Bergmana” bardzo sprawnie wypuściła na rynek dwie kolejne pozycje z tej serii: „Mors, Piny i ostatnia przesyłka” (premiera – 12.02.2009) oraz „Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny” (premiera – 21.05.2009).

Od roku 2009 autor pracował nad kolejnymi pomysłami przygód Morsa i Pinky, ale jak na razie żaden z nich nie został zrealizowany. Należy jednak pamiętać, że pisarze bardzo lubią powtarzać: „nigdy nie mów NIGDY”…

W roku 2018 wznowieniem serii „Mors, Pinky i…” autorstwa Dariusza Rekosza z ilustracjami Bohdana Butenki zajęło się wydawnictwo Esteri.